Cestujeme s domácim miláčikom – alebo na čo všetko sa pripraviť?

Majitelia štvornohých miláčikov obvykle v lete zápasia s dilemou, či nechať svojho psieho kamaráta u príbuzných, alebo ho vziať na cesty so sebou. Pre väčšinu z nás je toto zvieratko naozaj členom rodiny, prečo ho teda ochudobniť o spoločné zážitky? Ako sa teda na takúto cestu pripraviť a na čo nezabudnúť?

Cestujeme s domácim miláčikom – alebo na čo všetko sa pripraviť?
(zdroj: unsplash.com)

Do EÚ alebo mimo nej?

V prvom rade je dobré zvážiť aj to, či je váš pes zvyknutý cestovať a ak áno, tak ako dlho a akým spôsobom. Ešte pred cestou by ste si mali preveriť aj to, aké podmienky vyžaduje splniť krajina, do ktorej sa chystáte. Do krajín Európskej únie potrebuje váš psík čip alebo tetovanie, očkovanie proti besnote, odčervenie a platný pas.

Na cestovanie so psom mimo EÚ a tiež do Veľkej Británie, musia byť vždy splnené dovozné podmienky konkrétnej krajiny, kam sa chystáte. Vždy je lepšie si tieto presné podmienky a pravidlá zistiť priamo na kompetentnej veterinárnej správe danej krajiny, alebo na zastupiteľskom úrade tejto tretej krajiny.

Pred cestovaním určite myslite aj na cestovné poistenie, ktoré sa dá rovnako vybaviť pre vás, aj pre vášho miláčika. Pozrite si napríklad tieto Axa cestovné poistenie recenzie a vyberte si poistenie šité na mieru.

Zvážte stav aj vek vášho psíka

Preverte si vždy aj hotel, v ktorom sa chystáte ubytovať – niektoré majú označenie „pet friendly“ napísané priamo na stránke či v popise, niektoré ho neudávajú. Najlepšie je overiť si túto informáciu telefonicky, aby sa vám nestalo, že po príchode do destinácie ostane váš psík bez ubytovania.

Ak hľadáte ubytovanie, ktoré povoľuje domáce zvieratá, vyhľadávanie vám určite uľahčí Booking, ktoré ponúka naozaj široké možnosti takmer v každej destinácii sveta a môžete si ho dopredu rezervovať. Pozrite si rezerváciu cez Booking skúsenosti a zistite, ktoré ubytovanie v lokalite, kam idete, si ľudia najviac pochvaľujú.

Cieľovú destináciu a program vašej dovolenky by ste určite mali prispôsobiť veku, fyzickej kondícii, zdatnosti a často aj samotnému plemenu vášho psíka. Ak je psík starší, ideálny bude relax a menší počet fyzicky náročných aktivít, naopak, ak máte mladého psa vo výbornej fyzickej kondícii, dovolenka v horách a túry budú to pravé orechové.

Vysoké teploty nerobia dobre ani psom

Ak na dovolenku cestujete akýmkoľvek dopravným prostriedkom, vždy dbajte na všeobecnú bezpečnosť vás aj vášho štvornohého kamaráta. Počas cesty majte vždy po ruke fľašu s vodou a cestovnú misku. Pitný režim je dôležitý nielen pre vás, ale aj pre vášho psíka.

Pozor na klimatizáciu, ktorá môže byť nebezpečenstvom pre psíka, ak je príliš silná, alebo fúka priamo naňho. Ak necestujete autom, ale verejným dopravným prostriedkom, je potrebné zistiť podmienky prepravy zvieraťa, ktoré daný dopravca alebo prostriedok má.

Počas horúčav nevykonávajte namáhavé aktivity ako behanie, aportovanie, plávanie a podobne, pretože psí organizmus sa môže veľmi ľahko prehriať. Ak aj dovolenkujete pri vode, nekúpte sa v najväčších teplách. Nikdy nedovoľte rozhorúčenému psovi skočiť do studenej vody – postupne mu ochlaďte časti tela a až potom mu povoľte na krátky čas vstup do vody.